Než pojedete na dovolenou do Maroka, podívejte se na některé praktické informace, které by se vám mohly hodit.

Doklady

Na dovolenou do Maroka budete potřebovat platný cestovní pas. Ten musí být platný ještě 6 měsíců po návratu do ČR. Úředníci toto na letišti striktně kontrolují, proto není možné letět do Maroka na tzv. rychlopasy.

Vízová povinnost není zavedena, v Maroku tedy můžete pobývat maximálně 90 dní. Platí však přihlašovací povinnost. Pokud jedete na dovolenou s cestovní kanceláří, nemusíte s o nic starat, přihlásí vás sami.

Čas

V Maroku je v době našeho zimního času o 1 hodinu méně, v době letního času posuňte hodiny zpět o 2 hodiny.

Jak se domluvit

Úředním jazykem v Maroku je arabština, nicméně zejména starší obyvatelé, nebo lidé žijící v odlehlých částech země, mluví jen některým z berberských dialektů. Tomu porozumět je téměř nemožné.

Ve velkých městech nebo u mladších lidí se běžně setkáte s používáním francouzštiny. V turistických centrech pak pravděpodobně nebudete mít problém ani s angličtinou a němčinou.

Čím platit

Oficiálně je základním platidlem v zemi marocký dirham. Měnu vyměníte přímo v Maroku za Eura nebo USD. Směňujte je v hotelích, bankách či směnárnách. Určitě si uchovejte potvrzení o výměně, budete ho potřebovat, až budete chtít při zpáteční cestě dirham směnit zpět na valuty. Kurz je v celé zemi jednotný.

Cestování po Maroku

Po Maroku můžete cestovat vlakem, autobusem, taxíkem nebo půjčeným autem. Co se týče letadel, vnitrostátních linek je v Maroku velké množství. Pohodlné je i cestování autobusy. Vozy jsou moderní, s klimatizací, což je zejména ve vnitrozemí opravdu důležité. Státní společnost je CTM a dostanete se s ní naprosto kamkoli.

I vlaky jsou velmi moderní, klimatizované a připomínají naše Eurocity nebo Pendolino. Můžete z letovisek dojet až do Marakéše.

Zdravotnictví

Do Maroka není povinné žádné očkování. Budete-li ale cestovat individuálně i po odlehlých částech, určitě se doporučuje alespoň očkování proti hepatitidě A, B, tetanu a tyfu.

Mezi Českou republikou a Marokem existuje smlouva o bezplatném ošetření v nutném případě. Poskytují ho ale jen státní zařízení a úroveň zdravotní péče není moc vysoká.

Určitě si ale sjednejte komerční cestovní pojištění. Zdravotní péče v soukromých zařízeních bývá poměrně slušná, ale na místě za ni zaplatíte.

Úroveň hygieny není v Maroku nic extra, počítejte tedy s tím, že vás může postihnout průjem nebo jiné žaludeční problémy. Rozhodně nepijte vodu z vodovodů, kupujte jen balenou vodu a kontrolujte uzávěr. Ovoce omývejte také balenou vodou. Pozor si dávejte i při čištění zubů a sprchování.

Elektřina

V Maroku je tu střídavý proud 220 V / 50 Hz případně 110 V /50 Hz. Určitě je ale vhodné s sebou vzít univerzální adaptér.

Důležité kontakty

Policie – 19

Záchranná služba – 150

Dopravní policie, četníci - 177

Předvolba pro Maroko je +212.